Wyszukiwarka

Logowanie

Zarejestruj się

Die Weiberfastnacht- Karnawał Kobiet

Die Weiberfastnacht- tłusty czwartek (w znaczeniu dosłownym karnawał kobiet)

Spotykane są różne określenia tego święta, w zależności od regionu:

  • Wieverfastelovend (Nadrenia, zwłaszcza w Kolonii)

  • Fettdonnerstag -Tłusty Czwartek (Aachen),

  • Schwerdonnerstag - Ciężki Czwartek (Koblencja),

  • Weiberfasnet (Szwabia) lub Weiberfasching

W Niemczech Weiberfastnacht rozpoczyna oficjalny karnawał uliczny, którego punktem kulminacyjnym jest Poniedziałek Różany (Rosenmontag), a końcem noc Środy Popielcowej (Aschermittwoch). Cechą wspólną wszystkich obchodów związanych z „karnawałem kobiet” jest to, że kobiety otrzymują władzę na jeden dzień. Idea ta znana jest od średniowiecza.

Wiele wskazuje jednak na to, że w średniowieczu w wielu regionach to środa popielcowa była dniem, w którym kobiety obchodziły swój karnawał. Po przesunięciu terminu obchodzenia karnawału to właśnie czwartek przed Środą Popielcową stał się w Nadrenii dniem Karnawału Kobiet Na obszarze karnawału szwabsko-alemańskiego karnawał kobiecy obchodzony jest w różnych terminach lub zwyczaj ten całkowicie zanikł.

Karnawał kobiet w Nadrenii

Tradycyjnie kobiety przebierały się i zakładały maski aby wyglądać na stare i brzydkie. Zostawiały dom i dzieci mężczyznom i świętowały między sobą. Opierając się na tej tradycji kobiety zakładają stowarzyszenia Möhnen, w których coraz częściej nie przebierają się już za stare i brzydkie, ale zakładają stroje mieszczańskich kobiet z XIX wieku.

Szczególnie ciekawy zwyczaj powstał w Kolonii wśród kobiet sprzedających na targu i innych kobiet pracujących: punktualnie o 12.00 zrzucały one z głów swoje czepki i rozrzucały je dookoła siebie, często razem z główkami kapusty. Zrzucenie czepków miało oznaczać większą swobodę.

Także w dzielnicy Bonn - Beuel kobiety tradycyjnie obchodziły Karnawał Kobiet. Praca w pralniach Beuela zatrzymywała się na jeden dzień w roku, w czwartek przed karnawałem. W 1824 r. praczki Beuela dołączyły do ​​Komitetu Starszych Dam, aby wspólnie walczyć o udział we wcześniej wyłącznie męskim karnawale.Podczas gdy gdzie indziej karnawał kobiet jest jedynie uroczystością wstępną, w Beuel stał się i pozostał głównym wydarzeniem. Nawet dzisiaj, po wielkiej paradzie karnawałowej kobiet, księżniczka pralni Beuel wraz ze swoim komitetem kobiecym szturmuje ratusz Beuel i symbolicznie przejmuje władzę. Szturm na ratusz transmituje na żywo telewizja WDR. Szturm kobiet na ratusze stał się tradycją w wielu miastach i gminach Nadrenii i Westfalii.

W całej Nadrenii Weiberfastnacht jest uważane za nieoficjalne święto i większość zakładów pracy przestaje działać po południu. Uroczystości rozpoczynają się zwykle o godzinie 11:11.

W przeciwieństwie do Różanego Poniedziałku i innych dni, podczas Karnawału Kobiet zwykle nie ma parad; ludzie świętują w kostiumach w barach i na ulicach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!